© European Union 2019 - Source EP

Margrete Auken

Fonction Député-e
Téléphone Bruxelles+32-2-2845327
Téléphone Strasbourg+33-3-88175327
E-Mail
Bureau

Bruxelles
European Parliament
Bât. Altiero Spinelli
09G242
60, rue Wiertz / Wiertzstraat 60
B-1047 Bruxelles/Brussel

Strasbourg
European Parliament
Bât. Louise Weiss
T03071
1, avenue du Président Robert Schuman
CS 91024
F-67070 Strasbourg Cedex

Parti Socialistisk Folkeparti
PaysDanemark
Greens / EFA Group Député-e
Commissions Environnement, santé publique et sécurité alimentaire (Membre titulaire)
Affaires constitutionnelles (Membre suppléant.e)
Pétitions (Membre titulaire)
Pétitions (Coordonnateur)
Délégations Assemblée parlementaire euro-méditerranéenne (Membre suppléant.e)
Palestine (Vice-Président)
Web http://www.auken.dk
Social Media http://twitter.com/MargreteAuken
 

> Declaration of financial interests 
> Declaration of good conduct

 

BIOGRAPHY

-   1971 - Degree in Divinity from University of Copenhagen
-   Since May 1972: Vicar at Frederiksberg Kirke, Copenhagen
-   October 1979 - December 1990 and September 1994 - July 2004: Member of Danish Parliament
-   October 1994 - July 2004: Member of Presidency of Danish Parliament
-   1982 - 1990: Member of Nordic Council
-   1986 - 1989: Member of Presidency of Nordic Council
-   Since April 2004: Member of the Danish Nature Conservation Organisation's Board
-   1991 - 1995: Member of the Council on Animal Testing
-   1985 - 1990 and 1994 - 2004 Member of the Government's Board for Traffic Safety
-   Since July 2004:Member of European Parliament, Green Group for Danish Socialist People's Party (SF)