© Patrick Laverdant
en
string(2) "78"
Press release |

Allegations of conflict of interest around Czech PM Andrej Babiš

Quote from Philippe Lamberts

Today, Transparency International Czech Republic have submitted a complaint to the European Commission surrounding the Czech Prime Minister, Andrej Babiš's potential conflicts of interest around his personal business dealings.

The complaint alleges that Mr Babiš's personal links to the Agrofert group conflicts with his role as Czech PM. Mr Babiš is involved in decision-making around the allocation of EU and national funds of which the Agrofert group is a recipient.

President of the Greens/EFA group in the European Parliament, Philippe Lamberts comments:

"Even the allegation that someone might be enriching themselves while in charge of a country is enough to seriously undermine trust in the political system. The European Commission must investigate Andrej Babiš's business dealings as soon as possible to ensure that they do not breach EU conflict of interest rules. The Greens/EFA group will raise this issue with Commissioners during the Budgetary Control committee hearings in the coming weeks to ensure that any allegations of conflict of interest around Mr Babiš are taken seriously."

Czech:

Transparency International Česká republika dnes podala podnět Evropské komisi ve věci podezření z možného střetu zájmů českého předsedy vlády Andreje Babiše s ohledem na jeho podnikatelské aktivity. Podnět poukazuje na podezření, že osobní vazby Andreje Babiše ke skupině Agrofert jsou ve střetu s jeho rolí českého premiéra. Andrej Babiš se jako předseda české vlády podílí na rozhodovacích procesech spojených s alokací evropských a národních fondů, kterých je obchodní skupina Agrofert příjemcem.

Předseda politické skupiny Zelení/EFA v Evropském parlamentu Philippe Lamberts k tomu říká:

„I samotné podezření, že by se někdo mohl sebeobohacovat při řízení své země, stačí k vážnému podlomení důvěry v politický systém. Evropská komise musí co nejrychleji vyšetřit podnikatelské aktivity Andreje Babiše, aby bylo zajištěno, že nedochází k porušování pravidel EU o střetu zájmů. Politická skupina Zelení/EFA hodlá toto téma zvednout v rámci Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu při slyšeních s eurokomisaři v příštích týdnech, aby bylo zajištěno, že podezření ohledně střetu zájmů Andreje Babiše jsou brána vážně."

Recommended

Responsible MEPs

Philippe Lamberts
Philippe Lamberts
Co-President

Please share