Margrete Auken

Function Member
Phone Brussels+32-2-2845327
Phone Strasbourg+33-3-88175327
E-Mail
Office

Brussels
European Parliament
ASP 08H341
Rue Wiertz
B- 1047 Brussels

Strasbourg
European Parliament
LOW T0 5058
Allée du Printemps-B.P. 1024/F
F-67070 Strasbourg Cedex

Party Socialistisk Folkeparti
CountryDenmark
Greens / EFA Group Member
Committees Petitions (Member)
Environment, Public Health and Food Safety (Member)
Petitions (Coordinator)
Delegations Palestinian Legislative Council (Vice-Chair)
Parliamentary Assembly of the Union for the Mediterranean (Member)
Web http://www.auken.dk
Social Media http://twitter.com/MargreteAuken
 

-   1971 - Degree in Divinity from University of Copenhagen
-   Since May 1972: Vicar at Frederiksberg Kirke, Copenhagen
-   October 1979 - December 1990 and September 1994 - July 2004: Member of Danish Parliament
-   October 1994 - July 2004: Member of Presidency of Danish Parliament
-   1982 - 1990: Member of Nordic Council
-   1986 - 1989: Member of Presidency of Nordic Council
-   Since April 2004: Member of the Danish Nature Conservation Organisation's Board
-   1991 - 1995: Member of the Council on Animal Testing
-   1985 - 1990 and 1994 - 2004 Member of the Government's Board for Traffic Safety
-   Since July 2004:Member of European Parliament, Green Group for Danish Socialist People's Party (SF)