O kampani

Kampaň probíhá pod záštitou politické skupiny Zelení/EFA, která je jednou ze sedmi frakcí v Evropském parlamentu.

Internet je efektivním nástrojem pro celou řadu aktivit. Umožňuje nám komunikovat na globální úrovni, setkávat se, budovat sítě a spojovat síly. Stejně tak zajišťuje přistup k informacím a různým kulturám. V neposlední řadě je možné skrze něj vyjadřovat a prosazovat politické postoje.

Pro zaručení našich základních práv i on-line potřebujeme přísná a jednotná evropská pravidla týkající se nezákonného obsahu on-line. A s tím nám můžete pomoct i vy! Právě vaše zkušenosti s odstraňováním a blokováním obsahu on-line nám pomůžou s vytvořením modelového zákona.

Velmi často se ze stran platforem (jako je YouTube, Instagram, Twitter či TikTok) setkáváme s filtrací a moderací obsahu on-line bez hlavy a paty, kdy vzniká spousta nesrovnalostí. Až příliš často je nenávistný obsah, zaměřený zejména na menšiny, ponechán on-line. A naopak jsou mnohdy odstraňovány legitimní příspěvky, videa, účty a reklamy. Bohužel není výjimkou, že platformy ztěžují zjednání nápravy, což velmi vážně ovlivňuje svobodu projevu on-line.

Akt o digitálních službách je připravovanou evropskou legislativou, která mimo jiné modernizuje právní předpisy upravující nelegální obsah on-line. Jinými slovy, jak by platformy, jako Facebook nebo Twitter, měly s takovým obsahem nakládat, jak je možné tento obsah označit a odstranit (tj. mechanismus „zjištění a opatření“ – Notice and Action). Jedná se o skvělou příležitost pro vyřešení některých dosavadních zásadních problémů – jako je zajištění účinných mechanismů pro vyřizování stížností a náprav, ale také zefektivnění nahlašování a odstraňování nezákonného obsahu, a to na všech platformách.

Koordinaci této kampaně zajišťuje europoslankyně Alexandra Geese společně s europoslanci Marcelem Kolajou, Kim van Sparrentak, Patrickem Breyerem a Sergeyem Lagodinskym. Pokud chcete více informací o této kampani, kontaktujte nás e-mailem anna.czerwoniec@europarl.europa.eu

Prosím sdílejte!

Scroll to Top